02 lipca 2014

Girl Power, czyli elektryczna płyta Katy B

W moich muzycznych poszukiwaniach, wciąż poznaję nowe nieznane, lub mało znane terytoria, rap, rock i jazz są mi znane dobrze, aż do szpiku, jednak postanowiłam poszerzyć horyzonty, w zupełnie inną stroną , podwyższyć sobie poprzeczkę i zrecenzować wam płytę z gatunku szeroko pojętej muzyki elektronicznej, panny Katy B, o bezpretensjonalnym tytule „Little Red”.
Katy B to brytyjska piosenkarka, o ciekawym i nostalgicznym głosie, tworząca muzykę z gatunku, jak mówi Wikipedia R&B, hause i dupstep. Hmmm. Z dwoma ostatnimi się zgodzę, jednak R&B? Słuchając płyty po raz pierwszy, zastanawiałam się, jak ktoś mógł zaklasyfikować ją do tego gatunku, o dziwo słuchając płyty po raz drugi i kolejny, sama gdzieś taką nutką właśnie usłyszałam. Ta nutka jest w glosie Katy, a jaki ona ma głos! O Boszzeeee. Aż włos się jeży i zaraz spokojnie osiada.

„Litlle Red jest drugą płytą tej młodej wokalistki, z zaskoczeniem odkryłam, że Katy B ma tyle samo lat co ja (sic!) Czemu z zaskoczeniem? Bo wydaje się ona muzycznie dojrzała, płyta jest równa, jest kilka lepszych numerów, kilka trochę słabszych jednak ogólna amplituda odchylenia jest naprawdę nie wielka. W zasadzie nie jestem ekspertem w muzyce elektronicznej i ciężko mi trochę zaklasyfikować tę płytę, ale intuicja podpowiada mi, że klasyfikowanie jej w jakimś konkretnym gatunku muzycznym nie jest konieczne.


Elektroniczne brzmienia z pogranicza house i dubstepu połączone z niezwykłym głosem Katy czarują, Katy śpiewa w subtelny, jednak niepozbawiony energii sposób, zupełnie jakby anioł połknął prąd. Piosenkarka śpiewa czysto, emocjonalnie połykając słuchacza, który w pewnych momentach zupełnie jej się poddaje.

„Litlle Red” to dwanaście utworów, w większości nostalgicznych, w których czuć jakąś tęsknotę i oczekiwanie. Większość numerów jest niemal nastrojowa, jak „All My lovin, „Play” czy Emotions, które niemal przypominają elektroniczne ballady, w których brzmi przede wszystkim głos piosenkarki, tworzący intymny klimat. Słuchając numerów Tumbling down”, obijamy się o nieco bardziej chilloutowe klimaty, do najmocniejszych momentów płyty zaliczam Next Things i „5 AM”, dubtepowo- tranceowe podkłady z energetycznym i świerzym głosem Katy tworzą razem świetne klubowe kawałki.

Wyjdę na totalnego ortodoksa, jednak zawsze muzyka elektroniczna kojarzyła mi się z ostrymi brzmieniami techno i trance, bardziej finezyjną muzykę, jaką robi np. ATB uważałam za wyjątek w tym gatunku, jednak „Little Red” uświadomiła mi, że Elektro ma wiele barw,
jedną z nich jest muzyka tworzona przez Katy B, pełna finezji i dynamiki zarazem, takie kobiece Elektro.

Przyznam się bez bicia, muzykę elektroniczną traktowałam trochę z przymrużeniem oka, jako muzykę do tańczenia, a nie do słuchania i po przesłuchaniu tej płyty jest mi wstyd i oficjalnie zmieniłam zdanie. Muzyka elektroniczna może być ciekawa, również wtedy, kiedy zapadamy się razem z nią w fotelu.

Fani muzyki elektronicznej będą narzekać, że krążek jest za mało elektroniczny, za bardzo subtelny, albo babski, bo Katy daleko do ostrego techno (którego zresztą nie lubię, więc chwała jej za to!).Spodoba się tym, którzy lubią odkrywać nowe brzmienia i zanurzać się w muzyce trudnej do zaklasyfikowania, która wymyka się spod kolejnych etykietek. Płyta „ Little Red” ma swój własny rytm, wybrzmiewa na kilka sposobów, znajdziemy na niej kawałek na domówkę i taki do napicia się drinka i pogapienia się w ścianę. Girl Power!
10 komentarzy:

 1. Katy jest bardzo utalentowana, nawet nie wiedziałam że wypuściła coś nowego ostatnio a lubię jej posłuchać:) u Nas chyba jest trochę mało popularna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płyta wyszła w tym roku, na początku lutego, tak Katy jest u nas mało znana, a szkoda:(

   Usuń
 2. Ciekawie, chociaż muzycznie to nie moje klimaty, ale głos ma naprawdę niesamowity!

  OdpowiedzUsuń
 3. muzyka na wybiegi :D ale nie przepadam , nie mój klimat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też nie lubuje się w electro, ale postanowiłam się przełamać, dać jej szansę i wynaleźć coś fajnego

   Usuń
 4. fajny blog :) Wróciłam po rocznej przerwie:) Zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. ten ostatni kawałek jest super

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam wczesniej o tej artystce, głos ma piękny, szukam w necie całej płyty

  OdpowiedzUsuń
 7. niestety są tylko pojedyncze kawałki, ja z całą płytą się nie spotkałam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.
Spam jest notorycznie ignoruje
Kara