02 kwietnia 2015

5 atrybutów pisarza
Tak, pisarze często nie mają do siebie dystansu, im bardziej są amatorami, tym większego szacunku i poważania się domagają, ale nie wszyscy, znajdziecie wśród nich ciekawych wrażliwych (a nawet przewrażliwionych) chłopaków, którzy są całkiem do rzeczy. Zawsze pociągali mnie faceci, którzy piszą, nie ważne czy do szuflady, czy też nie byli to profesjonaliści, wikłanie się w słowne przepychanki, czy też kosmiczne dyskusje na temat literatury z takimi osobnikami to świetna zabawa, dla każdego, kto zna o minimum kilka tysięcy słów więcej od przeciętnego zjadacza chleba. No i tracąc czas na jakże ważne dyskusje o pisarzach, stylu i politycznych aspektach książek wiemy, że robimy coś zupełnie nieprzeciętnego.

 Pisarz to jednostka szczególna, nawet jeżeli ma przeciętną osobowość, to zrobi wszystko, aby wyróżnić się z tłumu. Nie, nie ubierze się w neony, jego kamuflaż jest bardziej subtelny, jak nauczyć się go odróżniać? Oto kilka znaków rozpoznawczych pisarza, dlatego dziewczyny i chłopaki (nie bądźmy homofonami), jeżeli chcecie nawiązać kontakt z pisarzem, najpierw przeczytajcie poniższy tekst, aby nauczyć się ich odróżniać.

1 Książka – pod pachą, w ręce, pod pazucha, pisarz nawet jak nie czyta, a nawet nie zna tytułu, tego, co ze sobą nosi, zawsze ma książkę gdzieś w zanadrzu, przez to innym i sam sobie wydaje się mądrzejszy i bardziej oklepany. Książka jest dla pisarza, tym, czym dla policjanta mundur, komunikuje światu, kim zacny jegomość jest.

2 Słownik synonimów w głowie – oraz wyrazów obcych i zapożyczeń językowych, o ile przeciętny człowiek (Polak) zna około 20-30 tysięcy słów (z czego używa połowy, albo mniej) to pisarz zna ich pewnie z 50 000 tysięcy i co najlepsze wie, jakie jest ich znaczenie. O ile wiedza ta zasługuje na pełen szacun, to czasami utrudnia życie, osobom wchodzącym w konwersację z pisarzem, ponieważ mimo że przeciętny człowiek stara się komunikować z innymi w jak najprostszy sposób, to pisarz użyje jak najtrudniejszych synonimów i za ich pomocą zamieni nawet najłatwiejsze zdanie w enigmę. Zawsze możesz wykorzystać swoją niewiedzę i poprosić pisarza o wyjaśnieni Ci wszystkich trudnych słów i połechtać jego, w rzeczywistości kruche ego.

3 Laptop – tudzież tablet, w którego towarzystwie często jada i pije kawę, próbując stworzyć dzieło swojego życia, nieistotne, że najwięcej czasu spędza na różnych forach lub Facebooku, wrzucając posty z cytatami swoich ulubionych autorów. Laptop pisarza ma wyraźnie sfatygowane klawisze (nie tak jak blogera), ale niemalże i na pewno nigdy, ale to nigdy nie będzie chciał Ci go, ani nikomu innemu pożyczyć, no bo co, jak nadejdzie wena, a laptop daleko? Nie daj Boże pisać na kartce?

4 Spojrzenie zawieszone w kosmosie – pisarz żyje w alternatywnej, równoległej rzeczywistości, dlatego nie spogląda pod nogi, zazwyczaj nie spogląda on nigdzie indziej, niż wgłąb siebie, dlatego trudno mu będzie Cię zauważyć, chyba że wpadniesz na niego, wytrącając mu z rąk książkę. Pisarz permanentnie odpływa, czasem myślę, że nawet narkomani mają większe poczucie rzeczywistości niż pisarze, skupieni, na… Chyba nawet oni nie wiedzą na czym, dlatego, jeżeli zauważysz nieobecnego kolesia, ze wzrokiem wbitym w przestrzeń, która nie istnieje, to nie uciekaj od niego, myśląc, iż przeżywa właśnie odlot, to może być pisarz pogrążony w swym literackim jestestwie.


5 Kawa i papierosy – tudzież inne używki, ale skupmy się na tych zawierających kofeinie i tytoń. Wyobrażam sobie pisarza bez książki, laptopa, okularów, nawet bez ubrania (w niektórych przypadkach to naprawdę fajny widok), ale nie bez kawy i papierosów. Te dwie rzeczy mają znaczenie niemal metafizyczne dla pisarzy, zarówno na temat fajek, jak i małej czarnej napisane zostały tysiące stron, zarówno prozy, jak i poezji. Pisarz kontempluje noc, brak weny, wenę, dzień, poranek, bezsenność, zmęczenie, moment przed seksem, po nim, a nawet w trakcie papierosem, a jego ambrozją jest kawa, ewentualnie coś procentowego. Zatem zapamiętajcie, ktoś, kto rujnuje swoje zdrowie papierosami i kawą nie jest idiotą, to tylko pisarz i on rujnuje swoje zdrowie w ważnym celu, dlatego nie można robić mu wyrzutów, możemy zapalić i napić się razem z nim J

2 komentarze:

Dziękuję za komentarze.
Spam jest notorycznie ignoruje
Kara