21 kwietnia 2015

Cesarz mody – Karl LagerfeldJest to chyba najbardziej znana postać z branży mody na świecie, projektuje od ponad 50 lat, cały czas z takim samym impetem i energią, których może mu pozazdrościć niejeden dwudziestolatek. Znany z noszenia tylko i wyłącznie czarno-białych uniformów, siwego kucyka, rękawiczek bez palców, ciemnych okularów, ciętego języka i obłędnej miłości do własnego kota, który ma więcej fanów na Instagramie niż większość z nasJ.

Kiedy Karl był małym chłopcem


Mimo że on sam jest ogromnie popularny, wciąż wiemy o nim mało, najczęściej tyle, ile on sam chce nam powiedzieć, a chce rzadko, mnie nawet wydaje się, że Karl wziął przykład z Coco Chanel, która też zatajała informacje na swój temat, powtarzała różne wersje wydarzeń, lub zwyczajnie wmyślała. Lagerfeld nie ustępuje mistrzyni, nawet data jego urodzenia nie jest do końca pewna, on sam podaje rok 1938, jednak nieoficjalnie wiadomo, że projektant urodził się w roku 1933, na pewno w bogatej, niemieckiej rodzinie, w Hamburgu, jako Karl Otto Lagerfeldt, miał dwie siostry, Marthe Christiane i Thee. W wieku 17 (lub 13 lat, w zależności od tego, która data urodzenia jest prawdziwa) przeprowadził się do Paryża, gdzie ukończył szkołę średnią i zatrudniał się jako rysownik w różnych domach mody. Wziął udział w konkursie na projekt płaszcza, organizowanym przez International Wool Secretariat, zajął drugie miejsce, przegrywając z Yves Saint Laurentem, a płaszcz został wyprodukowany przez Pierre Balmaina, który oczarowany Karlem, mimo młodego wieku projektanta zatrudnił go, jako swojego asystenta. W roku 1958 Lagerfeld przeniósł się do domu mody Patou, gdzie zaprojektował dwie kolekcje, pod pseudonimem Roland Karl. Nie umiejąc, a może nie chcąc dostosować się do zasad panujących w domach mody zajmujących się tworzeniem haute couture, pracował w Europie jako wolny strzelec, aż do początku lat 60 XX wieku.Karl Lagerfeld & Chloe

W roku 1959 zaczyna się przygoda Karla z francuskim domem mody Chloe, początkowo projektował on dla marki pojedyncze modele odzieży i dodatków na zamówienie, by w końcu zająć się projektowaniem całych kolekcji. W roku 1972 Karl tworzy słynną kolekcję Deco, która stała się jego przepustką do świata wielkiej mody i tego, aby został nazwany geniuszem. Lagerfeld tworzył dla Chloe dwukrotnie, po raz pierwszy od roku 1959, aż do 1978, ponownie marka zaprosiła go do współpracy w roku 1992, by definitywnie rozstać się z Lagerfeldem w roku 1997. Lagerfeld projektując dla Chloe tworzył proste i kobiece kolekcje w miejskim stylu, które inspirowane były klimatem hippie i boho, jednak mimo to nie traciły swojego ducha.


Karl Lagerfeld & Fendi

Do współpracy z tym włoskim domem mody projektant został zaproszony w roku 1965, przez siostry Fendi, Karl miał pomóc im rozkręcić firmę, jednak efekt z pewnością przerósł oczekiwania właścicielek atelier. Ówcześnie Fendi, było niewielką włoską marką, nieznaną poza Italią, dobrze prosperowała, jednak to właśnie Lagerfeld stworzył z niej światowe imperium mody, to on jest autorem logo z podwójnym F. Kiedy Fendi w swoim asortymencie posiadało tylko futra i akcesoria, Karl miał za zadanie odświeżyć te pierwsze, skrócił je i pofarbował, dzięki czemu stały się wygodne do noszenia na co dzień. Marka zaczęła się prężnie rozwijać, zaraz miała też wkroczyć po raz pierwszy na zagraniczne rynki, pierwszy butik w Nowym Yorku otwarto w roku 1968, z kolei w 1983 odbyła się inauguracja butiku w Hongkongu. W roku 1990 powstała pierwsza męska linia odzieży Fendi, którą można było kupić w butiku w Mediolanie. W roku 2001 większość udziałów firmy wykupił koncern LVMH, zapewniając marce stały zastrzyk gotówki, a samemu Lagerfeldowi, doskonałe warunki do dalszego rozwoju. W tym roku marka świętuje swoje 90- lecie i 50 rocznicę współpracy z Karlem, który obecnie pełni funkcję dyrektora kreatywnego Fendi.


Karl Lagerfeld & Chanel

Ta historia ma początek w roku 1983, kiedy właściciele domu mody Chanel, Gerard i Alain Wartheimer, poprosili projektanta, aby przywrócił marce dawną świetność. Chanel, kiedyś najlepszy, francuski dom mody, nie był w najlepszej formie, a mówiąc dokładniej, podupadał, Lagerfeld był jego ostatnią szansą, gdyby nie odniósł sukcesu, bracia zamierzali go sprzedać. Jednak Lagerfeld ostro wziął się do pracy, przejrzał archiwa, wyjął z nich wszystkie symbole Chanel, czyli perły, bouclé, 2.55, dwuczęściowy kostium, garnitur na czele z damą kameliową, odświeżył je i pokazał światu a nowo. To dzięki niemu torebka z logo z podwójnym C stała się najbardziej pożądaną torebką na świecie, a dom mody Chanel od nowa stał się symbolem luksusu. Lagerfeld od ponad 30 lat za pomocą tych samych narzędzi (perły, kamienie, bouclé, casual) tworzy nowe kolekcje i za ich pomocą na nowo opowiada historię Chanel, oddając ducha i zamysł założycielki domu mody, mademoiselle Coco. Jego projekty przyciągają zarówno dojrzałe kobiety, jak i ich nastoletnie córki, z tym że Karl, coraz częściej zwraca się do tych drugich, tworząc kolorowe i młodzieżowe kolekcje, Lagerfeld kocha młodość i energię. Dzisiaj Chanel jest w ścisłej czołówce najważniejszych domów mody na świecie i co roku generuje zyski rzędu kilku miliardów dolarów.Cesarz Mody?

Czasami zastanawiałam się, czy ten tytuł, został mu słusznie nadany, nawet jakbym chciała zaprzeczyć, to chyba się nie da, Lagerfeld od lat z powodzeniem prowadzi dwa znane i ważne domy mody, projektuje kilka kolekcji ubrań i dodatków w ciągu roku, plus kosmetyki i linia sygnowana nazwą jego ukochanej kotki Choupette. Ponadto fotografuje, tworzy kostiumy m.in. do filmów i opery, jest pomysłodawcą kampanii reklamowych i prowadzi własną księgarnię 7L. Projektant, pomimo że skończył 70 lat, kipi energią i kreatywnością i ani na moment nie zwalnia tempa, zatem my młodzi, wstydźmy i dalej zastanawiajmy się, jak on to robi, hm… Może po prostu, tak jak mówi, kocha swoją pracę i tyle?J


3 komentarze:

  1. Powiem szczerze,że nie rozumiem, nie ogarniam niektórych projektów...nie tylko Karla...cały świat zachwyca się niektórymi strojami ,a do mnie po prostu nie przemawiają :-) ,ale fakt jest faktem,że geniusz z niego! buziaki!!

    http://nataliazarzycka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Feonomen Karla, sama lubie jego postać jaką wykreował, posiadam jego książkę, i osobiscie kibicuje jego karierze.
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie na www.lap-stajla.blogspot.com, U mnie nowy post o naszywkach na ubraniach.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.
Spam jest notorycznie ignoruje
Kara