28 stycznia 2016

Jak najlepsi na świecie osiągają swoje sukcesy

Z pewnością zastanawiałeś się nad tym nie jednokrotnie, jak to jest, że jedni osiągają sukcesy, a inni w drodze na szczyt rezygnują lub spadają w połowie. Najprościej odpowiedzieć na to pytanie, że sukces jest mieszanką talentu i szczęścia. Wystarczy znaleźć się w odpowiednim czasie i miejscu. Szczęście jest na pewno przydatne, talent również, ale żeby osiągnąć sukces potrzeba czegoś więcej. O tym w dalszej części tekstu.

O tym, co decyduje o sukcesie, opowiem wam na przykładzie historii najlepszej grupy muzycznej wszech czasów Pink Floyd. O tej legendzie rocka słyszał chyba każdy z nas. Pink Floyd to angielski zespół założony w roku 1965 przez trzech studentów Watersa, Wrighta i Masona, do panów po jakimś czasie dołączył Syd Barett, który to nadał mu nazwę Pink Floyd. Na początku muzyka, jaką wykonywał zespół, była określana jako rock psychodeliczny, muzycy grali w małych klubach studenckich, a ich brzmienie pozostawiało wiele do życzenia.

Fani grupy byli zachwyceni muzyką Floydów, widząc w nich prawdziwych pionierów rocka, jednak zawodowcy często zarzucali im, że gubią rytm i tempo grania, a ich utwory nie są spójne. Zespół mimo krytyki cały czas grał koncerty, czasami tylko w małych salkach i dla grupy znajomych, jednak muzyka stawała się coraz istotniejszym elementem ich życia. W końcu grupa dostała propozycję zagrania w słynnym londyńskim klubie, tam wypatrzył ich Peter Jenner, późniejszy manager grupy, który zapewnił zespołowi stałe koncerty.Członkowie zespołu podczas każdego występu wprowadzali jakieś nowe elementy, z czasem koncerty zaczęły być wielkimi widowiskami, pełnymi efektów świetlnych i nie tylko. Zespół stawał się coraz popularniejszy, nie tylko w Londynie, ale na całych Wyspach, zainteresowały się nim wytwórnie płytowe, w końcu powstał pierwszy album studyjny grupy.

Pomimo sukcesów managerowie i współpracownicy zespołu wciąż zarzucali muzykom, że nie stosują się do podstawowych zasad kompozycji, a forma przerasta treść. To jednak nie były jedyne problemy, z jakimi borykali się Pink Floyd. Syd miał ogromne problemy z narkotykami, co dezorganizowało pracę całej grupy, ostatecznie został usunięty z zespołu. Wiele osób uważało, że bez Syda zespół straci to coś i z czasem słuch po nim zaginie. Jednak muzycy się nie poddawali, do zespołu trafił nowy gitarzysta, Gilmour, a Pink Floyd cały czas koncertowali.

W ciągu następnych lat dyskografia zespołu stale się poszerzała. Pink Floyd byli znani nie tylko na Wyspach, ale i w całej Europie. Płyty zespołu odnosiły sukcesy, jednak każda z nich była błądzeniem we mgle. Słuchając ich dziś, nie znajdziemy wspólnego mianownika. Sami muzycy mają na ich temat podzielone, zdecydowanie bardziej negatywne opinie. Pink Floyd wtedy był już zdecydowanym gigantem alternatywnego rocka, znanym na całym świecie, prawdziwą gwiazdą, na której koncertach gromadziły się tysiące ludzi.

Nadszedł rok 1975, w którym to na świat przyszła najważniejsza płyta w karierze zespołu i jeden z albumów wszech czasów, który do dzisiaj rozszedł się w niemal 30 milionach egzemplarzy, czyli The Dark side of the moon. Z płyty byli zadowoli też wszyscy członkowie Pink Floyd. Zespół do dzisiaj znajduje się w ścisłej czołówce kultowych grup muzycznych i przez krytyków uznawany jest za legendę alternatywnego rocka, którego dorobkiem inspirują się muzycy na całym świecie.
Jeżeli przeczytałeś ten tekst uważnie, znasz już odpowiedź na pytanie, jak najlepsi osiągają sukcesy. Jeżeli nie, możesz przeczytać go ponownie, albo przejść do kolejnego akapitu, w którym dokładnie przeanalizujemy wszystko, co złożyło się na sukces tej legendy muzyki.

Jak myślisz, dlaczego członkowie zespołu w ogóle go założyli? Każdy z nich musiał interesować się muzyką i wspólne granie sprawiało im przyjemność. Tak samo tobie łatwiej będzie osiągnąć sukces, kiedy zajmiesz się tym, co lubisz. Kiedy to, co robisz, sprawia ci przyjemność, łatwiej będzie ci pokonać wszystkie przeszkody, jakie staną na drodze do sukcesu.

Pomimo tego, że pierwotne brzmienie zespołu pozostawiało wiele do życzenia, znaleźli oni grupę słuchaczy, którym muzyka Pink Floyd się spodobała. Dlaczego? To, co robił zespół, było zupełnie inne od znanych ówcześnie brzmień. Na topie były zespoły The Who i Rolling Stones, którzy grali typowo rockowe kawałki, Pink Floyd poszli w innym kierunku, tworząc zupełnie nową estetykę. Każdy z nas lubi to, co nowe. Ludzka ciekawość popycha nas do kosztowania i szukania nowości, oferując innym coś nowego, na pewno spotkasz się z zainteresowaniem.

Czy pamiętasz co stało się z Sydem Barettem, członkiem zespołu, który wymyślił nazwę dla grupy? Niestety muzyk zaczął przesadzać z narkotykami, które zupełnie go zaabsorbowały. Co prawda Syd miał niezłe pomysły i charyzmę, jednak brak mu było dyscypliny, Syd spóźniał się na koncerty, był zbyt naćpany, żeby w ogóle grać lub na nich się nie pojawiał. Grupa miała przez niego coraz więcej problemów i pożytku, aż w końcu Barett pożegnał się z zespołem. Rozstanie nie było proste, jednak konieczne, by muzycy mogli odnieść sukces. Tak samo ty, jeżeli chcesz go osiągnąć, musisz wyeliminować to, co cię stopuje oraz stwarza problemy. Takich Sydów jest wiele, najczęściej trwamy przy nich z sentymentu i przyzwyczajenia. Jeżeli jednak czaisz się na sukces, naucz się odrzucać złe przyzwyczajenia i bez zastanowienia wyrzucaj, to co przeszkadza ci iść naprzód.

Zespół Pink Floyd przeszedł długą drogę od pierwszych występów w zadymionych studenckich klubach aż do wydania kultowych płyt. Jak pamiętacie z początku tekstu, pierwsze brzmienia grupy było dosyć chaotyczne i niespójne, przez niektórych ich muzyka z początkowego okres działalności nazwana została nawet hałasem. Najlepsze płyty grupy są przez krytyków i fanów określane mianem genialnych. Co sprawiło, że styl grupy tak się zmienił? Trening, trening, trening i jeszcze raz trening. Od pierwszych nagrań Pink Floyd do wydania kultowego albumu The dark side of the moon minęło 10 lat. W tym czasie członkowie zespołu mieli nie raz do czynienia z krytyką. Otoczeni byli ludźmi z branży, którzy nie omieszkali wypowiadać swojego zdania na temat ich twórczości. Tak samo Ty słuchaj innych, nie oznacza to, że musisz stosować się do wszystkich rad, jakie usłyszysz, nie w tym rzecz, po prostu ich słuchaj i analizuj. A nuż usłyszysz opinię, która zmieni twój punkt widzenia. Jasne każdy z nas chciałby być nieomylny, jednak jest zgoła odwrotnie i każdy z nas popełnia błędy, najważniejsze to wyciągać z nich wnioski. Aż do momentu The dark side każda płyta grupy brzmi inaczej, muzycy metodą prób, błędów i eksperymentów, stworzyli swój niepowtarzalny styl.

Kiedy usłyszałam pierwszy raz Pink Floyd, a miało to miejsce już długo po tym, jak zespół zawiesił swoją działalność, oczarowana ich niepowtarzalną muzyką byłam przekonana, że muzycy, od kiedy tylko napisali pierwszy kawałek, zostali uznani za muzycznych geniuszy, a ich życie było usłane różami. Otóż wcale tak nie było, a członkowie zespołu notorycznie borykali się z problemami. Najpierw ich pracę utrudniał Syd, kiedy po kilku miesiącach męczarni pożegnał się z grupą, miało być z górki, ale na drodze muzyków pojawiły się inne problemy.

Członkowie zespołu nie mogli się dogadać co do tego, jak zespół miał brzmieć, każdy z nich miał na to inny pomysł. Pomimo tego, że Pink Floyd cały czas nagrywali płyty, nigdy nie byli zadowoleni z efektów. Co prawda grupa fanów zespołu stale rosła, jednak zespół był niedoceniany przez krytyków. W grupie cały czas dochodziło do kłótni, nie mogąc osiągnąć oczekiwanego rezultatu, zespół kilka razy bliski był rozwiązania. Opinia publiczna wielokrotnie zarzucała Pink Floyd alkohol i narkotyki, wiele osób chciała w nich widzieć młodych chłopaków popalających trawkę i łykających kwas, podobnych do Syda. Wbrew konfliktom i różnym plotkom krążącym na temat członków grupy Pink Floyd nagrywali ponad 10 lat. Jaka z tego lekcja?

Kiedy chcesz osiągnąć sukces, musisz iść do przodu pomimo porażek. Znane jest nawet przysłowie, że sukces to niepoddawanie się kolejnym niepowodzeniom. Wyobrażasz sobie, co byłoby, gdyby zespół zrezygnował z grania po dwóch płytach? Kultowe krążki, które zna każdy fan muzyki na świecie, nie powstałyby, a dziś mało kto pamiętałby Pink Floyd. Zespół jednak grał, pomimo niepowodzeń, zyskując w końcu status fenomenu alternatywnego rocka i jednego z najważniejszych zespołów w historii muzyki. Zatem pamiętaj, że aby osiągnąć sukces, nigdy nie możesz się poddać, ponieważ zwycięstwo może czekać tuż za rogiem.


5 komentarzy:

 1. No w końcu! Dwa lata zapowiadała, aż się wzięła i napisała
  dobrze się czyta

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze się czyta. Pisz więcej, lubię Twój styl.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lepiej bym tego nie ujęła - uczenie się na błędach, konsekwencja i przede wszystkim robienie tego co się lubi to najlepsza droga do sukcesu.
  Swoją drogą genialny przykład wybrałaś:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.
Spam jest notorycznie ignoruje
Kara