15 stycznia 2014

W aparacie powstaje życie – o Arkadiuszu Jankowskim


Pasja, upór i konsekwencja oraz własna wizja, tego, jak pokazać świat przez pryzmat obiektywu, to wszystko razem, plus kilka lat szlifowania warsztatu doprowadziły Arkadiusza Jankowskiego do miejsca, gdzie jest dzisiaj, czyli do grona najlepszych fotografów w Polsce, a moim zdaniem również na świecie.

Pasja


A właściwie pasje, bo tych fotograf miał wiele, z wykształcenia jest informatykiem i inżynierem automatyki - robotyki, przez kilka lat pracował w swoim zawodzie w Niemczech, z których wyjechał w roku 2013 i ostatecznie postawił wszystko na jedną kartę – fotografię. Co wyszło mu na dobre, na jego talencie poznali się zarówno redaktorzy naczelni, jak i menadżerowie pr, pracował np. przy okładkach Coolture Magazine, Slajd, czy Hiro Magazine, wykonywał zdjęcie reklamowe dla Diverse, wśród jego klientów znaleźć można takie marki, jak Rossmann, Tabasco i Turbokolor.

Skate Girl

Jest, to tytuł sesji zdjęciowej, w której wystąpiła Franziska Litschel, klimaty streetowe nie są obce Jankowskiemu, jego przygoda z fotografią zaczęła się od fotografowania kultury Skate, sam trenował też wyczynową jazdę na rolkach i kolarstwo górskie, resztę wolnego czasu poświęcał graniu na gitarze. Taki szeroki wachlarz zainteresowań sprawiał, że fotograf był coraz bardziej rozbity, ostatecznie skupił się na studiach i fotografii. 

Poeta koloru

Arkadiusz Jankowski doskonale żongluje kolorem, jest on jednym z jego środków wyrazu, intensywne odcienie momentami bardzo wyraźnie wskazują na inspiracje pop-artem. Fotograf przyznaje, że dla niego fotografia, to nie tylko model, równie ważne w jego kadrach są miejsca, które lubi podporządkowywać do swoich potrzeb; „Lubię wplatać ludzi w architekturę przestrzeni miejskich albo tworzyć proste scenografie, które dają ramy moim zdjęciom. Lubię to, co nierzeczywiste” – mówi.

Wyróżnienia            

Praca i styl artysty są stale doceniane na światowych konkursach fotografii, od kilku lat jest on regularnym laureatem, między innymi International Photography Awards w Los Angeles i francuskiego Prix de la Photographie.

Zamknięty na kliszy

Doskonały technicznie warsztat Jankowski dopracowywał, pracując przez kilka lat wyłącznie na sprzęcie analogowym. Jego prace są znane z idealnego uchwycenia ruchu, czego najlepszym przykładem jest sesja z Monique Ganderton, kaskaderką z Hollywood, która została uhonorowana złotem i srebrem w 2012 roku w Paryżu oraz Los Angeles. Fotograf najbardziej skłania się ku fotografii mody i reklamowej, jego port folio jest pełne energetycznych zdjęć, pełnych zmysłowych i wyraźnych barw. Kadry Jankowskiego żyją swoim własnym życiem. Fotograf doskonale obrazuje ruch, jego fotografie, jakby wyrwane z miejskiego kontekstu, doskonale oddają klimat wielkiego miasta.

Osobiście jestem wielką fanką fotografii Arkadiusza Jankowskiego, jego spojrzenie jest świeże i ciekawe, jestem pewna, że jak zapoznacie się z kilkoma jego pracami, które przedstawiam poniżej również dacie się uwieść czarowi, tego młodego fotografa. A najbardziej zainteresowanych zapraszam na stronę artysty, gdzie znajdziecie jego kompletne portfolio KLIK 

17 komentarzy:

 1. A M A Z I N G BLOG! & Love This, 
Keep it up! i love reading it!

http://hpdays.blogspot.co.uk/
follow my new blog back, let me know what you think! x

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam fotografię. To moja pasja. Lubię fotografować ( i uporczywie zbieram na lepszy sprzęt :(( ). Uwielbiam oglądać zdjęcia. Nie ma nic fajniejszego niż blog z dobrze wykonanymi zdjęciami. Teraz dużo jest osób, które zajmują się fotografią, ale przyznam szczerze, że nie każdy ma do tego talent. czasem zdjęcie jest dobrze, poprawnie wykonane, ale czegoś w nim brakuje. Czasem ktoś ma wypasioną lustrzankę, a zdjęcia są średnie. Np. moja siostra miała sesję z swoją przyjaciółką, która z zawodu jest fotografem, ma wypasiony sprzęt z wyższej półki. Robiłam wtedy za kierowcę, więc ja i z boku fotografowałam (wprawdzie swoją marną cyfrówką, ale lepszy rydz niż nic). Siostra z swoim facetem (a znają się na tym) stwierdzili komisyjnie, że moje zdjęcia były lepsze, miały jakąś duszę w sobie, mimo kiepskiego sprzętu :D
  Dla mnie każde ciekawe zdjęcie ma duszę... można je odczytać w różny sposób. jest tyle istotnych niewielkich elementów, które składają się na dobre zdjęcie. Mój dziadek (dziewiędziesięcio-paro letni) ma u siebie stare albumy. z swojej młodości. Zawsze jak u niego jestem to przeglądam. To dopiero coś pięknego. <3
  Marzy mi się, żebym mogła wykonywać w przyszłości tak dobre zdjęcia i tak ciekawe sesje jak na powyższych zdjęciach. Puki co przeglądam na razie tylko.

  www.cukrowana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście dobry warsztat ani sprzęt nie gwarantują, że zdjęcie będą miały to coś, mnie najbardziej denerwują nijakie zdjęcia do dokumentów, czy widziałaś kiedyś takie, które Cię zachwyciło? Ja nie.
   pozdrawiam

   Usuń
  2. Nawet nie wyobrażasz sobie jakie beznadziejne mam zdjęcie w dowodzie. Zdjęcie jak zdjęcie (choć wykonane koszmarnie), ale retusz jaki został wykonany na tym zdjęciu...w ogóle rys twarzy nie widać tak wygładzone (szczerze? już ja lepszy retusz umiem wykonać). Jeszcze jak zmniejszyli to zdjęcie do dowodu (tam gdzie robią dowody) to już w ogóle nie widać czy to ja czy nie ja. (szczególnie, że mam tam ciemne włosy).
   Do robienia zdjęć ludziom trzeba mieć talent i wyobraźnie, to twardy orzech do zgryzienia - trzeba umieć wykryć jej atuty i to uwydatnić, tak ustawić modelkę, żeby z plenerem tworzyła jedną ciekawą całość, To w gruncie rzeczy nie jest prosta sprawa.

   Odpowiadam na komentarz u mnie: "A to Ty mnie zainspirowałaś do tego postu!!:)
   Cieszę się, że aż takie emocje w Tobie obudziło to zdjęcie.
   Nie zdawałam sobie sprawy, że tak potrafi :D"

   www.cukrowana.blogspot.com

   Usuń
 3. Zjęcia niesamowite!:)
  Zapraszamy do nas na www.ddoubles.tk
  obs za obs?

  OdpowiedzUsuń
 4. Amazing! x

  http://fashionsectionbylory.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Co do wzajemnej obserwacji to jasne :) Ja już, czekam na Twoją kolej :)
  Zdjęcia są rewelacyjne :) Mam nadzieje, że uda mi się kiedyś stworzyć tak rewelacyjne zdjęcie jak jedne z tych :)
  www.themissydi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdjęcia niesamowite!Bardzo lubię fotografować pejzaże,ciekawe miejsca,zwierzęta,prawie wszystko;)

  OdpowiedzUsuń
 7. jejciu ,genialne są te zdjęcia ! <3
  Obserwujemy ?

  http://marttfashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne prace! :) właśnie portfolio przeglądam i muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też, mimo, że widziałam je już po wielokroć, a cały czas to samo och :)
   pozdrawiam

   Usuń
 9. genialne prace, bardzo inspirujące :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.
Spam jest notorycznie ignoruje
Kara