26 marca 2015

Sposób na nietypowe wnętrza – krzesła vintage.

Krzesła vintage – mogą być ciekawym sposobem na nadanie niepowtarzalnego charakteru nawet przeciętnemu pomieszczeniu. Współczesne krzesła zwrócą uwagę wyrafinowanym lub nowoczesnym designem, jednak te stare mają duszę i swój niepowtarzalny urok. Dla wielu z was będą też sentymentalną podróżą, dla mnie są, jedne były kiedyś u jednej babci, inne u drugiej, jeszcze jakieś u ciotki, większość z tych modeli zna każdy z nas, a po rewitalizacji, ubrane w nowe, kolorowe tapicerki mogą być prawdziwą perełką w waszym domu. 

Na początek trochę teorii:


Krzesła skoczek — niektórzy nazywają je ikoną PRL, model ten wyposażony jest w proste nogi i zaokrąglone wsporniki nawiązujące do popularnego w naszym kraju sportu, czyli skoków narciarskich, stąd tez jego nazwa. Mebel ten ma dynamiczny kształt i świetnie sprawdza się nawet w niewielkich mieszkaniach.Krzesła gięte — inaczej Thonety, chociaż nie wszystkie meble gięte nimi są. Thonet to jedne z najpopularniejszych mebli na świecie, produkowane w zakładach Thoneta lub licznych zakładach na całym świecie na licencji Thoneta, w Polsce znajdowały się one np. w Radomsku, najmodniejsze były w dwudziestoleciu międzywojennym. Są to różnego rodzaju krzesła gięte, o prostych kształtach, w niektórych sklepach vintage i komisach można dostać je w oryginalnym stanie, lecz częściej po renowacji.
Krzesła Sorbet — to kolejny niemal sztandarowy produkt epoki PRL, krzesła, w których oparcie połączone z siedziskiem, ma dosyć prosty, niemal geometryczny kształt jest w całości tapicerowane z jednego kawałka materiału, nogi krzesła są drewniane i rozszerzają się ku górze.
Krzesła Donat — jest to model krzesła produkowany w latach 70 ubiegłego wieku, ich design opiera się na połączeniu wygiętego siedziska i oparcia oraz prostych nóg. Były to jedne z popularniejszych krzeseł, które widział przynajmniej raz w życiu, każdy z was, ciekawostką jest to, że wielu producentów mebli wykonuje dzisiaj doskonałe imitacje tego krzesła, jak widać, niektóre przedmioty są uniwersalne, pół wieku temu i dziś.
Gdzie pasują?

W zasadzie wszędzie, takie nietypowe krzesła mogą być dopełnieniem wnętrz inspirowanych stylem vintage, jednym z elementów mieszkań urządzonych w eklektycznym stylu lub doskonałym kontrastem dla nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeń. W ich wyborze wystarczy trochę wyczucia i fantazji, a jeżeli decydujecie się na taki element wystroju, to z pewnością nie brakuje wam, ani jednego, ani drugiego.

Gdzie kupić?

Krzesła vintage, jak inne meble tego typu z pewnością znajdziecie w komisach meblowych, których w ostatnich latach powstało dosyć sporo, jednak krzesła kupione tam będą wymagały renowacji, czyli oddania do tapicera, no, chyba że będziecie w stanie odremontować je sami. Jeżeli jednak chcecie kupić mebel już gotowy do użytkowania i w dobrym stanie polecam sklepy internetowe, poszukiwania możecie zacząć klasycznie allegro, OLX, sprzedajemy.pl, czy DaWandy, poza nimi przygotowałam dla was kilka adresów:


Inspiracje


2 komentarze:

Dziękuję za komentarze.
Spam jest notorycznie ignoruje
Kara