05 marca 2015

5 etapów budowania pewności siebie.

Nie każdy, kto wydaje się pewny siebie, jest taki naprawdę, często pewnośćsiebie jest tylko pozorna, ludzie udają takich, a wewnętrznie cały czas zastanawiają się, co myślą o nich inni, czy na pewno ich lubią i akceptują. Prawdziwą pewność siebie buduje się wtedy, kiedy zna się samego siebie i własną wartość.

1 Samopoznanie – to pierwszy punkt do budowania pewności siebie. W życiu nic nie jest czarne ani białe, tak jak żaden człowiek nie jest ani dobry, ani zły. Każdy posiada jedynie wady i zalety i w każdym, ale to naprawdę każdym przypadku, jeżeli głębiej się nad tym zastanowimy, to jest ich mniej więcej po równo. Aby poznać siebie, musisz oddzielić rzeczywistość od swoich wyobrażeń o sobie samym, jeżeli przebrniesz przez ten etap, potem jest już tylko z górki. Oceniać samego siebie, jest bardzo trudno, ponieważ na pewno każdy ma jakieś wyobrażenia na swój temat i ciężko jest pozbyć się ich i zachować obiektywność, ponieważ często wtedy okazuje się, ze wcale nie jesteśmy tacy, jakbyśmy chcieli. Prawda bywa bolesna, ale tylko ona jest początkiem zmian. Dlatego możesz poprosić o pomoc znajomych, albo kogoś z rodziny, kto zna Cię dosyć długo i na tyle dobrze, by mógł się wypowiedzieć. Kiedy jesteś świadomy swoich wad i zalet, wiesz, na czym stoisz, wszystkie Twoje pozytywne cechy pomagają Ci osiągać sukcesy, z kolei wady stają im na drodze, musisz zatem wiedzieć jak wykorzystywać jedne i umieć walczyć z drugimi. Poznanie siebie to pierwszy krok do Twojego lepszego życia.

2 Samoakceptacja – świadomość swoich wad i zalet jest ważna, jednak sama w sobie nie wiele daje bez akceptacji, tego, jakim człowiekiem jesteś. Pracując nad samoakceptacją, potraktuj się, jakbyś był swoim dzieckiem, przyznaj, że owszem masz wady, jednak mimo to kochasz siebie. Każda matka jest świadoma tego, że jej dziecko nie jest idealne (pomijamy tu patologiczne matki zakochane w swoich dzieciach) jednak mimo to darzy je miłością i szacunkiem, warto właśnie w ten sposób spojrzeć na siebie. Akceptacja zalet jest banalna, jednak akceptacja własnych wad bywa już trudniejsza, jeżeli któraś z nich naprawdę Ci przeszkadza, możesz zacząć nad nią pracować, lub zamienić ją w zaletę, wierz, mi, że o ile wydaje ci się to głupie i niewykonalne, jest do zrobienia. Np. słynna modelka Winnie Harlow uczyniła zaletą swoją chorobę, bielactwo, na to samo cierpiał Michael Jackson, tyle że on się choroby się wstydził, Winnie uczyniła z niego swój znak rozpoznawczy, jak do tej pory współpracowała z takimi markami jak Diesel, Nord, czy Desigual i stale pnie się do góry po drabinie modelingu.

3 Zadowolenie z siebie — mimo że i Ciebie i mnie uczono, że ludzie, którzy są zadowoleni z siebie, są próżni, wcale tak nie jest. Zadowolenie z siebie to naturalne uczucie, które pozwoli Ci być szczęśliwym i osiągać satysfakcję z tego, co robisz. Wiele osób odnosi sukcesy, ciężko pracuje, jednak nie jest zadowolona z siebie, ponieważ stale wydaje im się, że ciągle robią za mało, że mogły poprawić jeszcze to i to, takie myślenie jest pułapką perfekcjonizmu. Co z tego, że codziennie podejmujesz ogromny wysiłek, jeżeli nigdy nie jesteś z siebie zadowolony? Twoje życie będzie znacznie lepsze, kiedy zaczniesz cieszyć się z tego, co osiągasz, a uczucie zadowolenia będzie motywowało Cię do dalszej pracy. Zadowolenie z siebie pokazuje też, na ile tak naprawdę się akceptujesz, niezadowolenie z siebie, jest pewnym rodzajem karania samego siebie. Jeżeli lubisz dołować się, że nie dałeś z siebie wystarczająco dużo, powinieneś wiedzieć, że mimo iż wydaje Ci się, że możesz robić coś lepiej, to tak naprawdę w ogóle tak nie jest. Człowiek w danym momencie, pod warunkiem, że się stara, daje z siebie maksimum tego, co może. Wydaje Ci się, że mogłeś zrobić coś lepiej? Nie, zrobiłeś to najlepiej, jak mogłeś, lepiej zrobisz to w przyszłości, wzbogacony o doświadczenia z dziś i to, że będziesz z siebie niezadowolony, nic nie pomoże, a jedynie będzie negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie. Istnieje wiele metod wspomagania zadowolenia z siebie, jak pytania wzmacniające zadowolenie, czy dzienniczki zadowolenia, ale o nich następnym razem.

4 Wiara w siebie – jest niezbędna do realizacji marzeń, to dzięki niej ludzie osiągają szczyty. Jeżeli wierzysz w siebie, wiesz, że w zasadzie nie ma takiej rzeczy na świecie, której nie byłbyś w stanie zrobić, możesz wszystko. Wiara w siebie pozwala Ci stawiać czoło nowym wyzwaniom, podejmować ryzyko i sięgać po więcej, to dzięki niej jesteś w stanie opuścić swój bezpieczny teren i wyruszyć w podróż w nieznane, do lepszego życia. Czy kiedy widzisz człowieka sukcesu, zastanawiasz się, czym różni się od Ciebie? Jeżeli wierzysz w siebie, różnica między wami wydaje Ci się niewielka, podczas gdy, nie wierzysz w siebie, wydaje Ci się, że to człowiek z innej bajki, który osiągnął tyle, ile Tobie nigdy się nie uda. Wiara w siebie jest bardzo ważna, podnosi jakość życia, dzięki niej wyznaczasz sobie nowe cele i żyjesz bez strachu o jutro, ponieważ wiesz, że niezależnie od tego, co się zmieni, poradzisz sobie z nową sytuacją. Brak wiary w siebie sprawia, że twoje życie jest gorsze, a Ty boisz się wszelkich zmian, ponieważ wydaje Ci się, że nie dasz sobie rady z nowym stanem rzeczy. W człowieku, każdym, bez wyjątku drzemie ogromna moc, tylko od ciebie zależy, czy będzie drzemać, czy też obudzisz ją w sobie i z jej pomocą osiągniesz wszystko.

5 Zaufanie sobie – jak dobrze wiesz, żadna poważna relacja między dwoma osobami nie może dobrze funkcjonować bez wzajemnego zaufania, tak samo ciężko żyje się człowiekowi ze sobą samym, jeżeli nie ufa on sobie. Wątpliwości, czy na pewno dobrze robię, czy moje decyzje są słuszne, ma większość ludzi, zapewne są nie obce i Tobie. Ludzie, którzy ufają sobie, wiedzą, że wszystko to, co robią, jest dla nich dobre, zaufanie sobie sprawia, że w życiu zaczyna panować, spokój, a Ty stajesz się pewny siebie. Zaufanie pojawia się wtedy, kiedy człowiek jest czegoś pewien, kiedy ufamy sobie, jesteśmy pewni, tego, czego pragniemy i do czego dążymy oraz tego, że jest to dla nas dobre. Bardzo chętnie radzisz się innych osób, a często w ogóle nie pytasz samego siebie o opinię, ponieważ wydaje ci się, że ktoś lepiej wie, czego Ci potrzeba? To błąd. To ty najlepiej wiesz, czego pragniesz i potrzebujesz, co jest dla Ciebie najlepsze, przecież sam znasz siebie najlepiej, to siebie najpierw pytaj o zdanie, samego siebie poproś o radę. O pomoc na ogół proszą ludzie, których wewnętrzny kompas nie działa, jednak kiedy znasz samego siebie, akceptujesz i wierzysz w siebie, doskonale wiesz, którędy masz iść, ufasz sobie i spokojnie podążasz przed siebie.

Poznałeś 5 etapów budowania pewności siebie, możesz zatem zacząć pracę nad sobą, zmiana nie dokona się w tydzień, czy dwa, będzie powolna i długotrwała, jednak tylko takie zmiany, dają wymierne skutki i pozwalają naprawdę zmienić Twoje życie na lepsze.

Artykuł okazał się przydatny? Bardzo mnie to cieszy, PaniKara blog jest też na FaceBooku, 
może dołączysz? KLIK Bardzo będzie mi miło, a Ty będziesz na bieżąco z każdym nowym wpisem.

5 komentarzy:

 1. świetny post:) niestety nauka ta jest bardzo żmudna, ciężko jest przestać myśleć o siebie w dany sposób:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pomocne i trafiające w sedno sprawy porady, Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. thanks gan this very useful information/ terimakasih gan informasi ini sangat bermanfaat

  Pengobatan maag kronis secara alami dan aman

  OdpowiedzUsuń
 4. Very useful treatment information thank you gan
  Informasi pengobatan yang sangat bermanfaat terima kasih gan

  Obat untuk sperma yang lemah

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatny post, uwielbiam o tej tematyce. Ja nigdy nie byłam osobą pewną siebie, mam z tym duże problemy, ale pracuję nad sobą.
  Pozdrawiam
  Zapraszam do mnie http://snowarskakarolina.blogspot.com/
  PS: Obserwuję i liczę na rewanż

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarze.
Spam jest notorycznie ignoruje
Kara